Podziel się z innymi:
2008-04-02
Narząd ruchu w chorobach tarczycy
Źródło/Autor:
Eugeniusz Józef Kucharz, Anna Kotulska, Magdalena Kopeć-Mędrek
Choroby tarczycy należą do najczęstszych zaburzeń czynności układu wydzielania wewnętrznego. Ze względu na wpływ hormonów tarczycy na prawie wszystkie komórki organizmu, symptomatologia zaburzeń wydzielania omawianych hormonów jest bardzo bogata i dotyczy licznych narządów. Dolegliwości i zmiany w narządzie ruchu są często pomijane w klinicznej ocenie chorych na nadczynność lub niedoczynność tarczycy lub nie są wiązane przyczynowo z zaburzeniami funkcji tego gruczołu.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Polimialgia reumatyczna należy do chorób o słabo poznanej etiologii i tylko częściowo wyjaśnionej patogenezie. Jest jednym z typowych schorzeń reumatologicznych wieku starszego. Rozpoznaje się ją zwykle po 50. roku życia i jej częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.
Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.
02.04.2008
3
Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.
02.04.2008