Aktualności

Genetyczny ból pleców

Genetyczny ból pleców

Tendencje do przewlekłego bólu pleców mają związek z genami kontrolującymi rozwój szkieletu – czytamy na łamach „PLOS Genetics”.

Chorobotwórcze implanty

Chorobotwórcze implanty

Silikonowe implanty piersi mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów – informuje czasopismo „Annals of Surgery”.

Testosteron zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych

Testosteron zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych

Naukowcy zidentyfikowali mechanizm odpowiedzialny za częstsze występowanie chorób autoimmunologicznych u kobiet - informuje czasopismo "Nature Communications". Istotną rolę w tym mechanizmie odgrywa testosteron.

Jadem skorpiona w reumatyzm

Jadem skorpiona w reumatyzm

Badając jad skorpiona, zespół dr Christine Beeton z Baylor College of Medicine wykazał, że jeden z jego składników może zmniejszać nasilenie reumatoidalnego zapalenia stawów, nie powodując skutków ubocznych.

Glony pomogą leczyć zwyrodnienia stawów

Glony pomogą leczyć zwyrodnienia stawów

Polisacharydy zawarte w brunatnicach mogą zwalczać przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Biomaterials Science".

Na tropie przyczyn chorób autoimmunologicznych

Na tropie przyczyn chorób autoimmunologicznych

comment 1

Działanie leukocytu Th17 może sprzyjać rozwojowi chorób autoimmunologicznych - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców w "Cell Reports". Zmiana jego zachowania może przyczyniać się do nasilenia schorzeń takich jak łuszczyca, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, czy zapalenie stawów.

Zwyrodnienie stawów rzadsze u biegaczy

Zwyrodnienie stawów rzadsze u biegaczy

Biegacze - amatorzy rzadziej zapadają na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego i kolanowego. Wyczynowcy powinni jednak uważać, podobnie jak zwolennicy siedzenia - ostrzegają naukowcy.

Odchudzanie chroni kolana

Odchudzanie chroni kolana

Stawy kolanowe często ulegają zmianom zwyrodnieniowym – czasem tak bardzo, że staje się konieczne zastąpienie ich protezami. Ból i niesprawność wynikające z osteoartrozy to powszechnie występujący problem zdrowotny. Raz zniszczona chrząstka stawowa nie odrasta.

Deformacja stawów u grających w golfa

Deformacja stawów u grających w golfa

Specjaliści od medycyny sportowej wyrażają wiele uznania wobec golfa, twierdząc, że jest to dyscyplina, która zwiększa długość życia, sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jednak profesjonalni gracze w golfa często mają również nietypowo ukształtowane stawy biodrowe...

Dlaczego bolą stawy? Winna jest... ewolucja

Dlaczego bolą stawy? Winna jest... ewolucja

Ewolucyjne zmiany kształtu naszych kości sprzyjają bólom stawów - informują naukowcy, cytowani przez serwis BBC News. Odpowiadają za to zmiany w układzie kostnym, które zaczęły następować, gdy ludzie przybrali wyprostowaną, dwunożną postawę.

Pacjent z polimialgią reumatyczną w praktyce lekarza rodzinnego

Polimialgia reumatyczna należy do chorób o słabo poznanej etiologii i tylko częściowo wyjaśnionej patogenezie. Jest jednym z typowych schorzeń reumatologicznych wieku starszego. Rozpoznaje się ją zwykle po 50. roku życia i jej częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.

Rabdomioliza

Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.

Choroba Stilla u dorosłych

Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.