Aktualności

Sieć szpitali przeszła przez komisję senacką

Sieć szpitali przeszła przez komisję senacką

Senacka komisja zdrowia przyjęła we wtorek (28 marca) bez poprawek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Senatorowie opozycji proponowali przeprowadzenie w dwóch województwach pilotażu nowych zasad finansowania szpitali.

69 nowych produktów na marcowej liście refundacyjnej

69 nowych produktów na marcowej liście refundacyjnej

Na marcowej liście refundacyjnej znajdzie się 69 nowych produktów leczniczych - tak przedstawia się projekt nowej listy refundacyjnej MZ. Resort planuje zmiany kryteriów kwalifikacji do niektórych programów lekowych, m.in. leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym oraz leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym.

Odchudzanie chroni kolana

Odchudzanie chroni kolana

Stawy kolanowe często ulegają zmianom zwyrodnieniowym – czasem tak bardzo, że staje się konieczne zastąpienie ich protezami. Ból i niesprawność wynikające z osteoartrozy to powszechnie występujący problem zdrowotny. Raz zniszczona chrząstka stawowa nie odrasta.

Deformacja stawów u grających w golfa

Deformacja stawów u grających w golfa

Specjaliści od medycyny sportowej wyrażają wiele uznania wobec golfa, twierdząc, że jest to dyscyplina, która zwiększa długość życia, sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jednak profesjonalni gracze w golfa często mają również nietypowo ukształtowane stawy biodrowe...

Dlaczego bolą stawy? Winna jest... ewolucja

Dlaczego bolą stawy? Winna jest... ewolucja

Ewolucyjne zmiany kształtu naszych kości sprzyjają bólom stawów - informują naukowcy, cytowani przez serwis BBC News. Odpowiadają za to zmiany w układzie kostnym, które zaczęły następować, gdy ludzie przybrali wyprostowaną, dwunożną postawę.

Nie bójmy się leków biopodobnych

Nie bójmy się leków biopodobnych

"Lekarze i pacjenci nie powinni obawiać się stosowania leków biopodobnych. Podlegają one rygorystycznym przepisom rejestracyjnym w Europejskiej Agencji Leków, do której możemy mieć zaufanie" - zapewnia dr Ewa Stanisławska-Biernat z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

W Polsce jest tylko 1050 reumatologów

W Polsce jest tylko 1050 reumatologów

"Jeszcze w tym roku rozpoczną działalność pierwsze ośrodki wczesnego wykrywania zapalenia stawów" – poinformowała dyrektor medyczny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji prof. Brygida Kwiatkowska. Dodała, że w Polsce jest tylko 1050 reumatologów.

Rozpoznanie rzs w Warszawie zajmuje ponad 8 miesięcy!

Rozpoznanie rzs w Warszawie zajmuje ponad 8 miesięcy!

"Musimy skrócić rozpoznanie chorób reumatycznych, np. w Warszawie wykrycie reumatoidalnego zapalenie stawów trwa średnio aż 35 tygodni" - alarmuje prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

"Nie odwracaj się plecami od bólu"

"Nie odwracaj się plecami od bólu"

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” ma zwiększyć świadomość społeczną na temat bólu pleców o podłożu zapalnym. Jest on spowodowany przez schorzenia z grupy tzw. spondyloartropatii, do których należy m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów i zapalenie stawów towarzyszące zapalnym nieswoistym chorobom jelit.

Dlaczego skuteczne leczenie dny moczanowej jest takie ważne?

Dlaczego skuteczne leczenie dny moczanowej jest takie ważne?

Leczenie dny moczanowej uśmierza bóle stawów, ale pozwala również zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu – poinformował prof. Artur Mamcarz z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pacjent z polimialgią reumatyczną w praktyce lekarza rodzinnego

Polimialgia reumatyczna należy do chorób o słabo poznanej etiologii i tylko częściowo wyjaśnionej patogenezie. Jest jednym z typowych schorzeń reumatologicznych wieku starszego. Rozpoznaje się ją zwykle po 50. roku życia i jej częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.

Rabdomioliza

Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.

Choroba Stilla u dorosłych

Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.