Aktualności

Pierwsza w Polsce endoproteza kciuka

Pierwsza w Polsce endoproteza kciuka

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu cierpiącej na zwyrodnienie stawu pacjentce wszczepiono nowoczesną, dwumobilną protezę kciuka.

Śmierć po zabiegu w klinice medycyny integracyjnej

Śmierć po zabiegu w klinice medycyny integracyjnej

comment 6

35-letnia pacjentka kliniki medycyny integracyjnej zmarła w jednym z poznańskich szpitali. Wcześniej przeszła zabieg, podczas którego nastąpiło zatrzymanie krążenia.

Genetyczny ból pleców

Genetyczny ból pleców

Tendencje do przewlekłego bólu pleców mają związek z genami kontrolującymi rozwój szkieletu – czytamy na łamach „PLOS Genetics”.

Chorobotwórcze implanty

Chorobotwórcze implanty

Silikonowe implanty piersi mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów – informuje czasopismo „Annals of Surgery”.

Był szpital, będą biurowce

Był szpital, będą biurowce

comment 1

Polski Holding Nieruchomości chce kupić teren w centrum Krakowa na którym mieszczą się budynki Szpitala Uniwersyteckiego – informuje Rmf24.pl.

Brytyjski apel do firm farmaceutycznych

Brytyjski apel do firm farmaceutycznych

Według brytyjskiego ministra zdrowia firmy farmaceutyczne powinny zwiększyć swoje zapasy leków i produktów medycznych o sześciotygodniowy margines bezpieczeństwa.

Gdy plecy bolą dłużej niż trzy miesiące...

Gdy plecy bolą dłużej niż trzy miesiące...

Bólu pleców, który utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące mimo stosowania leków przeciwbólowych, nie wolno bagatelizować - apelują organizatorzy kampanii "Nie odwracaj się plecami od bólu". Może to być objaw choroby reumatycznej grożącej niepełnosprawnością.

Zapomnieli o chorobach reumatycznych

Zapomnieli o chorobach reumatycznych

Dokument opisujący Politykę Lekową Państwa powinien zawierać jako jeden z priorytetów leczenie "chorób reumatycznych rozwijających się na podłożu zapalnym i autoimmunizacyjnym" - informuje zarząd Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, konsultując dokument.

Testosteron zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych

Testosteron zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych

Naukowcy zidentyfikowali mechanizm odpowiedzialny za częstsze występowanie chorób autoimmunologicznych u kobiet - informuje czasopismo "Nature Communications". Istotną rolę w tym mechanizmie odgrywa testosteron.

Jadem skorpiona w reumatyzm

Jadem skorpiona w reumatyzm

Badając jad skorpiona, zespół dr Christine Beeton z Baylor College of Medicine wykazał, że jeden z jego składników może zmniejszać nasilenie reumatoidalnego zapalenia stawów, nie powodując skutków ubocznych.

Pacjent z polimialgią reumatyczną w praktyce lekarza rodzinnego

Polimialgia reumatyczna należy do chorób o słabo poznanej etiologii i tylko częściowo wyjaśnionej patogenezie. Jest jednym z typowych schorzeń reumatologicznych wieku starszego. Rozpoznaje się ją zwykle po 50. roku życia i jej częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.

Rabdomioliza

Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.

Choroba Stilla u dorosłych

Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.