Apoptoza a choroby reumatyczne

Katarzyna Jankiewicz-Ziobro, Eugeniusz Józef Kucharz
Czasopismo: "Terapia" nr 12 (203) 2007 strona 42-46
apoptoza reumatoidalne zapalenie stawów toczeń rumieniowaty układowy twardzina układowa

W grupie chorób reumatycznych wyróżniamy układowe choroby tkanki łącznej, a wśród nich toczeń rumieniowaty układowy (TRU), układowe zapalenie naczyń i twardzinę układową oraz dużą grupę zapalnych chorób stawów, a w niej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i spondyloartropatie seronegatywne. Etiologia i patogeneza chorób reumatycznych w większości przypadków jest nieznana. Uważa się, że choroby te indukowane są przez wiele współdziałających czynników.

comment 0
Apoptoza a choroby reumatyczne

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułuMam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Pacjent z polimialgią reumatyczną w praktyce lekarza rodzinnego

Polimialgia reumatyczna należy do chorób o słabo poznanej etiologii i tylko częściowo wyjaśnionej patogenezie. Jest jednym z typowych schorzeń reumatologicznych wieku starszego. Rozpoznaje się ją zwykle po 50. roku życia i jej częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.

Rabdomioliza

Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.

Choroba Stilla u dorosłych

Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.