Publikacje

Apoptoza a choroby reumatyczne
02.04.2008
W grupie chorób reumatycznych wyróżniamy układowe choroby tkanki łącznej, a wśród nich toczeń rumieniowaty układowy (TRU), układowe zapalenie naczyń i twardzinę układową oraz dużą grupę zapalnych chorób stawów, a w niej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i spondyloartropatie seronegatywne. Etiologia i patogeneza chorób reumatycznych w większości przypadków jest nieznana. Uważa się, że choroby te indukowane są przez wiele współdziałających czynników.
02.04.2008
Reumatologia: marzenia i rzeczywistość
01.04.2008
Reumatologia w ostatnich dekadach przeszła wiele przeobrażeń. Jako samodzielna specjalność wyłoniła się z nauki o chorobach wewnętrznych nieco więcej niż pół wieku temu. Dalszy jej rozwój był odmienny od innych specjalności szczegółowych wyodrębnionych z interny, bowiem przez stosunkowo długi czas nie zmienił się ani zasób metod diagnostycznych, ani terapeutycznych jakimi dysponowała reumatologia.
01.04.2008
Zastosowane leków biologicznych w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów lub spondyloartropatie seronegatywne
01.04.2008
Pojęcie "leki biologiczne" jest pojęciem o nieprecyzyjnej definicji. Powstało ono na określenie leków, które oddziałują swoiście na określone etapy procesów immunologiczno-zapalnych. Lekami tymi były początkowo przeciwciała monoklonalne uzyskane metodami inżynierii genetycznej i dlatego określono je jako "leki biologiczne" w przeciwieństwie do leków uzyskiwanych drogą syntezy chemicznej.
01.04.2008
Współczesne podejście do diagnostyki i leczenia boreliozy
01.03.2006
6
Borelioza z Lyme jest najczęściej występującą u ludzi chorobą przenoszoną przez kleszcze. Pierwsze przypadki choroby, które wystąpiły w latach 70. u dzieci w miasteczku Lyme w stanie Connecticut w USA były traktowane jako młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów.
Występowanie przeciwciał przeciwtarczycowych u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (rzs) i ich znaczenie kliniczne
01.03.2006
Przeciwciała przeciwtarczycowe są serologicznym markerem autoimmunologicznych chorób tarczycy. Na ich obecność i związek z chorobą Hashimoto po raz pierwszy zwrócili uwagę w 1956 roku Roitt i Doniach...
Leczenie osteoporozy w Polsce
01.03.2006
1
Specyfika leczenia osteoporozy w Polsce jest bezpośrednim odzwierciedleniem zmian jakie dokonywały się na świecie.
Idiopatyczne włóknienie zaotrzewnowe, przewlekłe zapalenie okołoaortalne
28.02.2006
Idiopatyczne włóknienie zaotrzewnowe jest rzadką zapalną chorobą naczyń występującą u osób pomiędzy 40-60 r.ż.
Nowe trendy w leczeniu tocznia rumieniowatego układowego
28.02.2006
Chociaż pierwsze wzmianki na temat tocznia rumieniowatego układowego pojawiły się już w średniowieczu, jednak do XIX wieku był on postrzegany jako choroba skóry.
28.02.2006
Współczesny pogląd na patogenezę tocznia rumieniowatego układowego
27.02.2006
Poszukiwania czynnika etiologicznego tocznia rumieniowatego układowego nie dały oczekiwanego wyniku podobnie jak w przypadku innych chorób rozwijających się na podłożu autoimmunizacji.
Inhibitory TNF w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (zzsk) w świetle danych patogenetycznych
27.02.2006
Spondyloartropatie stanowią heterogenną grupę przewlekłych chorób zapalnych, różniących się szeregiem cech klinicznych, radiologicznych i genetycznych.